Bardzo lubimy:

Dzisiaj jest 28 mar 2024, 23:20 | UŻYWAMY PLIKÓW COOKIES - poznaj szczegóły


Mam zamiar kupić CB

  • Autor
  • Wiadomość
Offline

Kaka'

  • Posty: 151
  • Rejestracja: 14 sie 2011, 20:44
  • Lokalizacja: Kartuzy
  • Silnik: D7F (60KM)
  • Rocznik: 2001

Re: Mam zamiar kupić CB

Post16 gru 2012, 0:43

nie szumieć


To chyba się jednak pomyliłeś, bo CB radio z zasady szumi ;). Niestety, coraz więcej zakłóceń w eterze robi swoje. Pomijam tutaj super, ekstra radyjka za > 1200 zł co potrafią wyciąć szumy i nie obcinać przy tym za bardzo sygnału gdy ktoś nadaje, ale tutaj już cena robi swoje.

a antena ma z kilkunastu km ściągać sygnał


No to metrową sobie odpuść. Metrowa to przy dobrej propagacji i to w dodatku w trasie tyle wyłapie. Pomijam fakt, że przy mega dobrej propagacji możesz gadać nawet na kilkaset kilometrów, ale bardzo rzadko się zdarza - mi może ze 5 razy. Wiele też zależy od ukształtowania terenu, na którym się poruszasz.

Jak chcesz duży zasięg, to zdecyduj się na antenę około półtorametrową, np. Sirio, albo Midland (dobry kompromis między ceną, jakością a zasięgiem). Poza tym jeżeli chcesz duży zasięg, to kup antenę z długością fali 5/8. Zasięg w trasie większy, ale za to w mieście odbierzesz o wiele więcej zakłóceń.

Ja mam np. tak zwany zestaw startowy/budżetowy :P. Alan 109 + Hustler metrowy. Radio robi co ma robić - odbiera, nadaje i szumi. Opcjami nie zachwyca, ale za to jest tanie (ja kupiłem nowe za bodajże około 140 zł). Hustler jest antenką genialną, bo za grosze (50 zł), dostajesz produkt naprawdę dobrze zrobiony (w swojej klasie cenowej). U mnie zasięg w trasie wynosi około 10 km, czasem mniej, czasem więcej. W mieście, np. Gdańsku, to już tylko około 3 km (i to też zależy od ilości zabudowań). Niemniej w Gdańsku udaje mi się czasem odbierać Zakopiankę :P. Raz rozmawiałem z gościem oddalonym o ponad 500 km ;). Ale to już nie zasługa anteny/radia, a propagacji. Z tym, że na Hustlera trzeba uważać, strasznie podrabiają. Co druga antena to praktycznie podróbka, która odbiera po prostu fatalnie.

Ogólnie polecam założyć temat na jakimś forum poświęconym CB. Tam uzyskasz bardziej szczegółowe informacje no i świeższe. Ja kupowałem swój zestaw już trochę dawno, więc jestem trochę w tyle.
Offline
Awatar użytkownika

Masaccio

  • Posty: 716
  • Rejestracja: 12 lis 2007, 20:56
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Silnik: D7F (60KM)
  • Rocznik: 2003

Re: Mam zamiar kupić CB

Post16 gru 2012, 1:48

Kaka' pisze:
nie szumieć


To chyba się jednak pomyliłeś, bo CB radio z zasady szumi ;). Niestety, coraz więcej zakłóceń w eterze robi swoje. Pomijam tutaj super, ekstra radyjka za > 1200 zł co potrafią wyciąć szumy i nie obcinać przy tym za bardzo sygnału gdy ktoś nadaje, ale tutaj już cena robi swoje.


Wystarczy, że radyjko ma RF-GAIN i już nie szumi :P

Co do antenki to fakt, wielkiej filozofii nie ma im dłuższa tym lepsza (tak w uproszczeniu). Jako że CB mam w samochodzie już prawie 10 lat, to powiem, że z szumami nie da się wytrzymać, już lepiej obciąć czułość radia do kilku kilometrów, niż słuchać szumów i trzasków. Na trasie zasięg 10km spokojnie wystarcza, na metrowej antence zazwyczaj do osiągnięcia (jak nadawca ma dobrą antenę). Już miałem kilka anten ale najlepiej jeździło mi się z anteną President indiana, helikalna (bez cewki), dł ok 125cm zamontowana w dziurze na dachu + radio uniden 520.

cyklista

Re: Mam zamiar kupić CB

Post16 gru 2012, 8:06

sklep serwisy > Inflancka 65 # Wólczańska przy Czerwonej
:arrow: masz punkty gdzie sobie wypierzesz CB antenę i od razu Ci je zgrają ( do stroją ) wszystko ze sobą
wystarczy radio za 150zł +antena za 50zł ( 200zł ) i już można sobie po gadać bez większych przeszkód
:lol: a to ze będziesz słyszał ciekawe śpiewki to już inna strona medalu .
Offline

sarah^^1977

  • Posty: 61
  • Rejestracja: 02 sie 2011, 11:27
  • Lokalizacja: Łódź
  • Silnik: -

Re: Mam zamiar kupić CB

Post16 gru 2012, 15:24

Dzięki wielkie :)
Jak kupię to powiem ;d
Offline

Kaka'

  • Posty: 151
  • Rejestracja: 14 sie 2011, 20:44
  • Lokalizacja: Kartuzy
  • Silnik: D7F (60KM)
  • Rocznik: 2001

Re: Mam zamiar kupić CB

Post16 gru 2012, 23:05

Wystarczy, że radyjko ma RF-GAIN i już nie szumi :P


No tak, racja, tylko, że zarówno SQUELCH jak i RF-GAIN obetną Ci część pasma. Z tego co wiem, to SQUELCH obcina podany cały zakres, a RF-GAIN zmniejsza siłę odbioru sygnału. Ogólnie wychodzi na to samo (czy obetnę część pasma przez SQ. czy przez RF) i prawdę mówiąc, nie za bardzo rozumiem filozofię RF-GAIN'a. Masaccio, może przybliżysz nam trochę ten temat?

Ja już do szumów się przyzwyczaiłem, choć nie jakiś drastycznych. Często jeżdżę tą samą trasą i znam już na pamięć miejsca gdzie zmniejszam głośność CB :P. Ja najwięcej przydatnych informacji odbieram niestety z dość niską siłą sygnału (czyli z około 10, czasem 15 kilometrów), dlatego zbytnio nie obcinam sobie pasma (odbiór u mnie to na Alanie 109 już dwie kreski; niestety nie pamiętam jaka to moc sygnału w dB).
Offline
Awatar użytkownika

Masaccio

  • Posty: 716
  • Rejestracja: 12 lis 2007, 20:56
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Silnik: D7F (60KM)
  • Rocznik: 2003

Re: Mam zamiar kupić CB

Post16 gru 2012, 23:35

"RF gain czyli radio frequency gain czyli wzmocnienie (tak naprawdę osłabienie) sygnału wcz. To jakby pokrętło do zmiany czułości odbiornika. Generalnie w lewo mniej czuły w prawo bardziej. Osobiście radzę ustawiać tak: włączyć radio, squelch otworzyć (max w lewo), nastawić na częstotliwość (kanał) gdzie jest duży ruch - na CB kan. 19 czyli 27180 KHz. Pomalutku skręcać w lewo pokrętło RF Gain. W pewnym momencie będzie zauważalny spadek szumu tła a rozmowy będą cały czas czytelne. Z reguły jest to około połowy zakresu regulacji (ale jak na te 270 stopni jest to wąski przedział, więc z wyczuciem). Oczywiście zmniejszasz kilkakrotnie czułość odbiornika, ale też wycinasz transmisje które z uwagi na stosunek S/N po zdekodowaniu byłyby i tak niezrozumiałe."

Powiem, że jest różnica, ta funkcja dużo daje i lepiej ją mieć w radiu. Jeżdżąc po mieście dość mocno skręcam radio zamiast wyłączyć, słyszę wtedy tylko czyste rozmowy tych co są dość blisko. CB wtedy zupełnie nie przeszkadza.

http://www.youtube.com/watch?v=qpOiASBfgLc
Offline

Kaka'

  • Posty: 151
  • Rejestracja: 14 sie 2011, 20:44
  • Lokalizacja: Kartuzy
  • Silnik: D7F (60KM)
  • Rocznik: 2001

Re: Mam zamiar kupić CB

Post16 gru 2012, 23:40

Prawdę mówiąc, tyle to sam wiem, liczyłem na jakąś magiczną radę, hehe :P.

Wiesz, potrafię sobie ustawić radyjko tak aby:

słyszę wtedy tylko czyste rozmowy


ale niestety:

tych co są dość blisko


Czyli z zasięgiem już marnie :(.

No nic, dalej będę się męczył z moim Alanem 109. Może jak kupię sobie już Twingo RS'a oraz Mercedesa W123 "Beczkę" (moje dwa wymarzone autka! :)), to zainwestuję w porządny zestaw CB ;).
Offline
Awatar użytkownika

Masaccio

  • Posty: 716
  • Rejestracja: 12 lis 2007, 20:56
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Silnik: D7F (60KM)
  • Rocznik: 2003

Re: Mam zamiar kupić CB

Post16 gru 2012, 23:43

No ale w mieście i tak zasięg jest średnio potrzebny. Nie jestem jakimś maniakiem CB, chcę z niego komfortowo korzystać a nie słyszeć jak szumi.

cyklista

Re: Mam zamiar kupić CB

Post17 gru 2012, 0:05

Kol ja pracuje na radiu Alan 109 i jestem zadowolony z niego w mieście jak poza miastem
można sobie tak go wyregulować żeby nie było szumu
Offline
Awatar użytkownika

sidu88

  • Posty: 270
  • Rejestracja: 16 gru 2010, 19:46
  • Lokalizacja: Strzelin [ DST/DW ]
  • Silnik: C3G (55KM)
  • Rocznik: 1994

Re: Mam zamiar kupić CB

Post17 gru 2012, 0:33

powiem tak. troche cb-esiów mialem w aucie. wg mnie dobre radia to UNIDEN i MIDLAND + antenka na uchwycie na klape.

ja u siebie mam w tym momencie starego midland/alan ( http://allegro.pl/alan-midland101-100-s ... 65004.html) + do tego antenka LEMM ( http://allegro.pl/antena-cb-laman-lemm- ... 32152.html) ona ma moze ok 50 cm i to mi wystarczy.

zobacz sobie u mnie w profilu gdzie dalem sobie antenke i jak to wyglada
Jesteś z Dolnośląskiego?
Dołącz do nas!
PoprzedniaNastępna

Wróć do CB-Radio

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

cron